Odszkodowania za łosie

Właściciele lasów domagali się od 3 tys. zł nawet do 54 tys. zł odszkodowań za szkody  wyrządzone w ich lasach przez łosie. Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy zasądził w sumie 386,6 tys. zł odszkodowania.

Taka kwotę otrzyma kilkunastu podlaskich rolników, w których prywatnych lasach szkody wyrządziły łosie. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces rozpoczął się wiosną ubiegłego roku. Właściciele lasów domagali się od 3 tys. zł nawet do 54 tys. zł odszkodowań za szkody  wyrządzone w ich lasach przez łosie.
Sąd uwzględnił powództwa osiemnastu właścicieli lasów przeciwko Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez ministra środowiska.
W 2010 roku białostockie sądy prawomocnie zasądziły rolnikowi z Downar (Podlaskie) ponad 2,3 tys. zł z odsetkami od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministra środowiska. Minister pieniądze wypłacił. Rozpatrując sprawę brano pod uwagę przede wszystkim treść prawa łowieckiego. Oceniono, że jest zwierzyną łowną, a nie gatunkiem chronionym.
Za tym przykładem (podobny wyrok zapadł też przed sądem w Suwałkach) poszli inni podlascy rolnicy, także składając pozwy przeciwko resortowi środowiska. Proces przed stołecznym sądem trwał wiele miesięcy, bo wymagał m.in. powołania biegłych, którzy wyceniali wartość szkód w prywatnych uprawach leśnych właścicieli z okolic Moniek, gdzie łosie objadają młode pędy sosnowe.
Dwa lata temu na potrzeby ministerstwa środowiska powstała strategia gospodarowania populacją łosia w Polsce.  Dzięki niej łatwiej jest ministrowi podejmować decyzje odnośnie dalszej ochrony tego gatunku w Polsce. Problem w tym, że populacja łosi powiększa się,  zwierzęta wyrządzają coraz więcej szkód, dochodzi też do wypadków drogowych z ich udziałem. Stąd postulaty (m.in. ze środowisk leśników), by resort rozważył zniesienie (np. miejscowo) moratorium na odstrzał łosi.
Moratorium obowiązuje od 2001 roku. Jednocześnie formalnie łoś nie jest zwierzęciem objętym ochroną, a znajduje się na liście zwierząt łownych. W ubiegłym roku resort zdecydował jednak, że moratorium będzie nadal obowiązywać bezterminowo. Warto zatem starać się o odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *